Ako chutí život

Autor: Sandra Dernerová | 18.7.2005 o 9:40 | Karma článku: 9,96 | Prečítané:  3068x

Keď som začala písať blogy, moja veľmi dobrá priateľka Saška mi poslala citát od talianskeho spisovateľa, ktorý sa volal Ettore Schmitz (známejší bol pod menom Italo Svevo). Italo raz napísal: Verím, úprimne verím, že najlepší spôsob, ako sa naučiť písať, je načarbať každý deň aspoň niečo. Treba sa pokúsiť vydolovať z hĺbok vlastného bytia každý deň jeden zvuk, jeden prízvuk, jednu skamenelinu niečoho, čo je i nie je myšlienkou, čo je aj nie je citom, hoci len nejakú výstrednosť, žiaľ, bolesť, niečo úprimné… V opačnom prípade - keď si myslíme, že nadišiel pravý čas, aby sme vzali do ruky pero - hrozí, že vhupneme do zabehaných klišé alebo obídeme miesto, ktoré sme nedostatočne preskúmali. Jednoducho - mimo pera niet spásy.

Náhodou som približne v rovnakom období absolvovala kávu s ďašou výnimočnou mladou ženou, ktorá mi povedala, že tak, ako sa ja realizujem písaním, ona sa realizuje hudbou. Dovtedy mi ani nenapadlo, aké je písanie pre mňa dôležité, alebo ako môže byť pre niekoho iného dôležitá hudba, maľovanie, cvičenie, tanec, alebo čokoľvek, čo robí s láskou a odovzdaním. Pokiaľ ide o Evku, veľa na ňu myslím a dúfam, že sa znova venuje hudbe tak, ako chcela. Pokiaľ ide o mňa, píšem tak často, ako môžem, pretože každý deň, v ktorom nič nenapíšem, stráca svoju iskru, aj účel a ostáva len minutým časom, akokoľvek príjmne som ho strávila.

Rada počúvam ľudí, ktorí hovoria o svojich záľubách, alebo o práci, ktorá ich teší a uspokojuje. Zrazu sa prepnú do iného režimu, oči im jasnejšie žiaria, hlas je sýtejší. Aj vzduch je voňavejší, aj voda je lepšia, aj cukor je sladší, ak robíme to, čo nás baví. Ako by povedala Tornádo Lu: "Připadám si jiná. Lepší". Na druhej strane, ak nemáme činnosť, ktorá je pre nás sebarealizáciou, život stráca iskru, chuť, aj čaro, nie je už životom, iba prežívaním. Môžme si odvegetovať povinný čas v práci, potom ďalší doma, vyspať sa začať znova.

Deň za dňom si môžme plniť svoje povinnosti a potláčať myšlienky na to, čo všetko by sme chceli spraviť, ak by sme nemuseli žiť každodenným životom. Mohli by sme vyliezť na Mount Everest, naučiť sa potápať, jazdiť na koni, splaviť Hron, skočiť si bunjee-jumping, alebo tandemový zoskok s padákom, zbierať dubáky, alebo len tak ruka v ruke sedieť na verande so svojou láskou. To všetko by sme síce robiť mohli, ale to nerobíme, pretože máme priveľa povinností. V každodennom kolotoči čas uteká, ani si nevšimneme a máme viac života za sebou, než pred sebou a náš život je ako destilovaná voda, bez chuti, ako ostali bez chuti všetky tie nesplnené želania.

Moji známi sa realizujú rôznym spôsobom. Jeden trávi každý deň aspoň dve hodiny v posilňovni, alebo v telocvični. Ďalší chodí každý víkend do lesa. Ďalší si stavia modely lietadielok. Mám dokonca známeho, ktorý sa realizuje flirtovaním s každou ženou, ktorú stretne a je v tom vážne dobrý :). Mám aj bývalého kolegu, ktorý nikam nechodí a žije len svojou rodinou, všetku svoju snahu a úsilie vynakladá cez pracovný deň na jej finančné zabezpečenie a vo voľnom čase na to, byť s nimi a dať im zo seba čo najviac.

Neposudzujem záľuby svojich známych a neznámych, nie je na mne rozhodnúť, čo je pre koho najlepšie, najkrajšie a najchutnejšie, to vie každý z nás najlepšie sám. Podstatné je, urobiť to. Je jedno, čo je pre vás naplnením, nenechajte si to ujsť. Podržte si ten kúsok zo seba, ktorý je iba váš a ktorý dodá vášmu životu chuť a vôňu. Robte veci, vďaka ktorým sa budete cítiť sami sebou a nenechajte si ujsť žiadnu šancu na to, byť spokojní. Pokiaľ ide o mňa, vychutnávam si každý deň, ale vďaka písaniu žijem viac.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Chorvátsky novinár pre SME: Nie som šťastný z futbalového úspechu

Tréner Zlatko Dalič premrhal možnosť zmeniť veci.


Už ste čítali?