Niečo je zhnité v štáte BLOGovom, alebo začína to tu smrdieť

Autor: Sandra Dernerová | 26.5.2005 o 13:10 | Karma článku: 12,36 | Prečítané:  3508x

Na BLOGu sa pravdepodobne budú kategorizovať "kvalitné" a menej kvalitné články, pričom bohapustý odpad nemá nárok ukazovať sa na titulke. Myšlenka je to skvelá. Ako som počula, vraj tu pribúda mentálnych výgrcov a niet sa čo diviť. Predsa len, nás autorov, je stále viac a štatistika nepustí. Je ale potrebné určiť hranice toho, čo je, alebo nie je kvalitný článkok. A určovanie podobných hraníc, to je subjektívna záležitosť.

Aby zvýšili objektivitu hodnotenia, zaviedli administrátori BLOGu rátanie karmy, vďaka ktorej môžu vnímanie kvality ovplyvňovať samotní čitatelia. Ja osobne túto ich aktivitu oceňujem, myslím, že s dolaďovaním vzorca mali a ešte budú mať mnoho práce a je skvelé, že sa snažia Blog zlepšovať. Je to vidieť aj v autorskom rozhraní publikačného systému, kde nám každú chvíľu pribudne nová "fičúra", pričom mnohí ľudia aj tak len kritizujú, namiesto toho, aby si uvedomili, aké množstvo práce je za vytvorením a prevádzkovaním servera ako je tento.

Bohužiaľ, určovanie kvality nebude len o karme, ktorú nám autorom prideľujete vy čitatelia a ktorou by ste mali oddeliť zrno od pliev. Aj v kvalite článkov bude fungovať Primus inter pares, teda že redaktori zo SME sa môžu na základe osobných preferencií rozhodnúť, ktorých autorov zaradia do skupiny takzvaných VIP. A u VIP nezáleží na tom, ako často a ako dobre píšu. Budú na titulke automaticky, nezávisle na tom, akú karmu budú mať.

Vadia mi zvýhodnené skupinky samotné, ale nech sa zvýhodňujňú, ak tu bez toho neprežijú. Keď som sa ale opýtala, komu tu treba vyfajčiť, ak sa chce človek dostať medzi VIP (zaujímalo ma totiž, na základe akých pravidiel sa tam ocitli niektorí autori), dostala som odpoveď, že o nových "členoch klubu" doteraz rozhodovali redaktori zo SME a odteraz o nich rozhodujú aktuálni VIP-eri. A to mi príde od objektívneho hodnotenia autora na základe vami bodovanej karmy riadne ďaleko.

Mám problém s cenzúrou a som rada, že na tomto serveri môžu ľudia písať o čom chcú, ak neporušujú naše zákony. A nemám nič proti tomu, aby sa autorove články dostali na titulku len v prípade, že spĺňa zadefinované OBJEKTÍVNE pravidlo, platné pre VŠETKÝCH. Napríklad minimálna výška karmy, alebo prvých n desiatok podľa dosiahnutej karmy, dajme tomu s úľavami pre začínajúcich autorov. Ak vás moje články nepresvedčia, aby ste sa ku mne vracali, tak nech som schovaná v hlbinách servera. Ostatne, ak sa vrátite priamo na môj Blog, nepotrebujem byť na titulke. Ale vytváranie prioritných skupiniek s privilégiami, to smrdí. Ťažko totiž môžeme ohraničiť, kam to až povedie. Raz tu možno bude len VIP blog, s niekoľkými nonVIP autormi ako kulisami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ribár požiada o odškodné v Štrasburgu. Na Ústavný súd mieria aj ďalší obvinení

Ústavný súd nariadil prepustenie z väzby po štrnástich rokoch.

Zeman zvesil vlajku Únie, Izrael podporili aj ďalší

O Izraeli budú hovoriť lídri diplomacií.


Už ste čítali?