Take your chances (skôr, než vás zožerú červy)

Autor: Sandra Dernerová | 20.6.2005 o 9:30 | Karma článku: 14,66 | Prečítané:  5462x

Už som písala, že muži na Slovensku idú pri balení žien len do istých šancí. Bohužiaľ, netýka sa to len mužov a netýka sa to len balenia žien, je to taký náš všeobecný vytrasený syndróm strachu z neúspechu. Čo ak to nevyjde, čo ak sa to nepodarí, čo ak sa strápnim. Nemám na mysli skákanie z ôsmeho poschodia, ani vyťahovanie mačiatok z horiaceho domu. Ide mi o strach žiť podľa seba, prejaviť svoje ja, ukázať ostatným svoje potreby a túžby. Nebáť sa povedať, čo chcem, nebáť sa urobiť, čo považujem za správne, alebo čo ma jednoducho poteší.

Väčšina z nás vo svojom živote urobila mnoho hlúpostí, ale považujem za lepšie ľutovať, čo som urobila, než čo som neurobila. Každá z tých hlúpostí, práve tak ako aj moje ďalšie, menej hlúpe aktivity, ma posunula ďalej a urobila zo mňa ženu, ktorou som dnes. Je pravda, že niektoré situácie prežijete, len ak si bez prestávky v duchu opakujete: "Na tomto sa za dva roky budem dobre smiať," ale čo na tom. Ako som už písala, zmietať sa v pocitoch viny nemá zmysel, treba sa poučiť a ísť ďalej. Múdrejší, skúsenejší, zrelší. A snáď aj šťasnejší a spokojenší.

V poslednom ročníku gymnázia som sa prihlásila na štyri vysoké školy. Príjmačky na všetky boli tak blízko pri sebe, že som precestovala za tri dni Československo (áno, tak dávno to bolo), bola som po prvý raz takto sama z domu, unavená a vyvalená, ústa otvorené, oči dokorán. Skúsila som, čo som mohla a vodasurprajz, prijali ma na tri výšky. Moja vtedy najlepšia priateľka Blanka mala zaplatené troje príjmačky na medicínu a nešla ani na jedny. Jej argumentom bolo, že ju aj tak nikam nevezmú. A fakt je, že vďaka tomuto prístupu sa na žiadnu zo škôl naozaj ani nedostala.

Nerozumela som tomu vtedy a nerozumiem ani dnes. Ak si môžem vybrať, či prehrať kontumačne, alebo prehrať v boji, nemám nad čím premýšľať. Milujem časy rytierov, keď bol muž ochotný vrhnúť sa do nerovného boja v mene lásky k spanilej dáme. Považujem to síce za neefektívne a romantické (ergo hlúpe), ale aj napriek tomu to obdivujem. Mám rada výzvu a mám rada boj a ak ste videli film Michael s Johnnym Travoltom, viete, o čom hovorím.

Písala som už o tom, ako mnohí ostávajú vo vzťahoch, v ktorých nie sú spokojní. Milenci s odlišným apetítom, partneri s rôznymi hodnotami, ktorých zväzuje strach, že si už nikoho lepšieho nenájdu, že by to mohlo byť ešte horšie. Ochromuje ich vlastná neistota, pocit, že si možno ani nič lepšie nezaslúžia. Ja som naopak presvedčená, že každý z nás môže mať všetko, čo si sám dovolí. Som si istá, že každý z nás môže mať všetko, čo ho urobí spokojným, len sa nesmie báť natiahnuť ruku. Celé moje JA je postavené na tom, že sa musím pokúsiť veci zmeniť.

Muži, prosím, nečakajte na isté šance (poznáte to, deväťkrát dostane po papuli a dva razy si dobre zasúloží). Ženy, nebojte sa povedať, po čom túžite (aj napriek vašej utkvelej predstave, muži nie sú jasnovidci). Cestujte, ak chcete vidieť svet, spoznávajte, čo spoznať môžte, učte sa ak ste hladní po vedomostiach. Nestrácajte čas tým, že budete svoj život prežívať iba vo svojej hlave. Je fajn mať premyslené, čo urobím, ak mi ale premýšľanie nad následkami zakaždým zabráni urobiť, čo chcem, nie je to v poriadku. Pošlite do kelu každého, kto vás bude obmedzovať a neberte osobne, ak pošlú do kelu vás.

Je príliš mnoho vecí, ktoré nemôžme ovplyvniť, tak prečo váhať pri tom, čo zmeniť môžme. Mnohokrát rozdiel medzi tým, čo nás robí nespokojnými a medzi tým, čo nás uspokojí, je len jeden krok, ktorý ale musíme urobiť sami. A aj keď prvý krok môže byť ťažký, každý ďalší bude jednoduchší.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Chorvátsky novinár pre SME: Nie som šťastný z futbalového úspechu

Tréner Zlatko Dalič premrhal možnosť zmeniť veci.


Už ste čítali?