Ľudia, ktorí si nezaslúžia žiť

Autor: Sandra Dernerová | 1.8.2005 o 13:10 | Karma článku: 12,33 | Prečítané:  3971x

Mám známu, ktorú manžel psychicky tyranzuje. Snaží sa od neho aj s deťmi odísť, ale žijú v malom meste a nie je veľa možností, kam sa schovať. Nemôže opustiť prácu a deti chodia do školy. On ju prenasleduje a vyhráža sa jej, že ak mu vezme deti, zabije ju. Že ak na neho podá ďalšie trestné oznámenie, podpáli dom jej rodičov. Že ich vyzabíja všetkých, celú jej rodinu.

Chce ju psychicky vystresovať, aby sa zrútila a ako väčšina takýchto manipulátorov, dáva si pozor, aby sa jej nevyhrážal pred svedkami. Navonok, pred inými ľuďmi, je ako anjelik a preto mojej známej málokto verí, že to, čo hovorí je pravda. Veď ten jej manžel je taký milý človek! A on sa všade tvári skormútene, že jeho žena je blázon a čo si on všetko vytrpí, nešťastník, ktorý nič zlé neurobil a vôbec nechápe, čo sa deje. A deťom hovorí, že ich mamička je štetka. A mamičke, že tie deti radšej zabije aj s ňou.

Podľa mňa je to manipulátor a psychopat a je schopný splniť, čo jej sľubuje. Má v hlave taký bordel, že je v ňom už dávno stratený, ale zatiaľ je pre neho stále dôležité nestratiť tvár, byť verejnosťou milovaný. Neviem ako dlho sa udrží tá jeho charizmatická škrupina, myslím, že je len otázkou času, než mu v hlave niečo cvakne a následky budú hrozné. Nie som klinický odborník, ale verím, že ak by sa na neho nejaký pozrel, zavreli by ho do ústavu. Nič také sa ale nedeje. Všetci jeho hrozby podceňujú, veď on to povedal len tak, veď on ťa ešte nikdy nezbil a nediv sa, keď si na neho taká hnusná, že s ním už ďalej nechceš žiť.

Tento článok nemá žiadnu brisknú pointu, ani nenavrhuje riešenie a liek na rodinné problémy. Je o tom, že občas narazím na človeka, ktorý si podľa mňa uvedomuje svoje konanie, dochádzajú mu súvislosti, vie ako ubližuje ostatným a aj napriek tomu to nie len robí, ale teší ho to. Hoci chápem mechanizmus jeho správania, nie som schopná jeho konanie akceptovať. Som v podstate mierumilovný človek a snažím sa dívať sa na veci z opačnej strany, vychádzať ľuďom v ústrety, no proste, ólvejshepy. Keď ale stretnem niekoho takého, najradšej by som ho chytila za gule a stisla ich, až by mu oči vyliezli z jamôk a obtočili sa mu okolo uší.

Nemám odpustenie pre ľudí, ktorí ubližujú svojim deťom. Rodina, v ktorej vyrastáme, formuje vnímanie a prežívanie všetkých našich budúcich vzťahov. Ak vám ako dieťaťu ublížili tí, ktorí vás mali ochraňovať, nesiete si to so sebou navždy. Manželia, ktorí sa rozvádzajú a využívajú ratolesti ako nástroj svojej pomsty, rodičia, ktorí využívajú deti ako rukojemníkov, podľa mňa nemajú ani nárok žiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Chorvátsky novinár pre SME: Nie som šťastný z futbalového úspechu

Tréner Zlatko Dalič premrhal možnosť zmeniť veci.


Už ste čítali?