Letí, letí, všetko letí, nový život, nové deti

Autor: Sandra Dernerová | 7.9.2005 o 10:15 | Karma článku: 13,28 | Prečítané:  3975x

Vždy ma zaráža, ak si niekto myslí, že keď sa rozvedie, začína nový život a jeho predošlé chyby prestanú existovať. Že si nájde nového partnera, alebo partnerku a všetko bude zrazu dobré, lepšie, najlepšie. A najmä, ak si myslí, že môže nechať za chrbtom tak bývalé manželstvo, ako "bývalé deti".

Mám známeho, ktorý sa rozvádza a bojuje zo všetkých síl o to, aby mohol byť v kontakte so svojou dcérou. Jeho ešte-manželka sa naopak zo všetkých síl snaží zabrániť mu v tom, pretože to bol on, kto podal žiadosť o rozvod a ak už nemiluje ju, nemá nárok ani na dieťa. Bohužiaľ, takto reagujúcich rodičov, prevažne matiek, je priveľa. Podviedol si ma, potrestám ťa takto, nemiluješ ma, potrestám ťa takto. Nedáš mi vysoké výživné, byt, auto, všetko, potrestám ťa takto. Prípadne, chcem začať nový život s našimi deťmi a pre teba v ňom jednoducho nie je priestor.

Rada by som upozornila každú takúto ženskú, že raz príde čas, keď bude musieť deťom vysvetliť, prečo vyrastali bez svojho otca. Samozrejme, je jednoduché použiť argument, že on sa o nás nestaral a museli sme si pomôcť sami. Ale nie len, že tým riskujete, že sa v dospelosti otec s deťmi aj napriek vašim obštrukciám skontaktuje a povie im niečo iné. Horšie je, že dávať si v hlave do poriadku takýto bordel, to vašim deťom nepomôže. Ak dieťa vyrastá s pocitom, že ho niektorý z rodičov opustil, stráca pocit istoty a dôvery v seba samé, pretože (verte, neverte) také dieťa si ako prvú kladie otázku: "Čo som urobil zle? Nebol som dosť dobrý, neposlúchal som otecka, neupratal som si hračky?" A určite je kopec vecí, za ktoré dieťa každý deň upozorňujete a ktoré si potom môže dávať za vinu.

Už som písala o tom, že by človek vlastný prospech a vlastnú ješitnosť nemal klásť nad svoje deti. Ak žena znemožňuje otcovi prístup k deťom, je to pre mňa obyčajná krava. Ak sa ale otec posnaží chvíľku pro forma a potom povie "nedá sa nič robiť", nájde si novú partnerku, urobí jej nové dieťa a založí si novú rodinu a tým pre neho jeho "bývalé" deti prestanú existovať, nie je o nič lepší. Vyrastať s pocitom, že sme boli iba chybami našich skvostných rodičov, nie je žiadna výhra. A vidím to okolo seba pričasto.

Obzerám sa okolo seba a vidím samé rozvedené manželstvá. Úprimne verím, že pre deti je lepšie mať dvoch spokojných rodičov, každého inde, než dvoch nespokojných v jednom byte. Podmienkou ale je, mať DVOCH rodičov. Vedieť a veriť, že nás milujú a že tam, kde sú oni, je stále náš domov, aj keď sú to dva rôzne domovy. Ak nám niektorý z rodičov umrel, je to hrozné, ale vieme, že neodišiel dobrovoľne. Ak sa na vás niektorý z rodičov proste vykašľal, mali by ho za to zastreliť. Deti nie sú na nečisto, založiť si rodinu to nie je draft, ktorý môžme zahodiť a zmazať. Ak nás opustia tí, ktorí nás mali celý život chrániť, ťažko môžme veriť cudzím ľuďom. A na začiatku vzťahu je predsa cudzí každý. Väčšina problémov vo vzťahoch mojich známych vyplýva z komplexov, ktoré si so sebou nesieme vďaka rodinám, v ktorých sme vyrastali.

Obdivujem každého rozvedeného ex-manžela a každú rozvedenú ex-manželku, ktorí bojujú o svoje deti. Pokušenie začať znova je naozaj silné a po vyčerpávajúcich súdnych sporoch, vzájomnom trápení jeden druhého, po tom, čo vaše deti vyrastajú, menia sa, zažívajú nové veci a vy nie ste súčasťou ich života, po tom všetkom už často človeku neostáva veľa síl, ani presvedčenia. Nech sa ale deti v detstve a v puberte tvária akokoľvek, nezabúdajte, že stále sú vašimi deťmi. A že vám budú vďačné, ak sa pokúsite ostať s nimi v kontakte a ukázať im, že ich milujete a že vám na nich záleží. Na veku a na čase nezáleží, je lepšie povedať im to v 25-ich, než vôbec.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Chorvátsky novinár pre SME: Nie som šťastný z futbalového úspechu

Tréner Zlatko Dalič premrhal možnosť zmeniť veci.


Už ste čítali?